Се предаде грабнувачот на турскиот авион | Вести | DW | 11.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Се предаде грабнувачот на турскиот авион

Лицето кое грабна турски патнички авион синоќа им се предаде на властите. Мажот претходно се закануваше дека ќе активира експлозив ако пилотот не го пренасочи летот за Иран, Авионот беше на приватната компанија Пегасус и леташе од претежно курдскиот град Дијарбакир кон Истанбул. Имало 175 патника, но никој не е повреден во инцидентот.