Се’ помалку надежи за Фосет | Вести | DW | 09.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Се’ помалку надежи за Фосет

*

Потрагата по американскиот авантурист Стив Фосет, кој исчезна пред околу една недела, е проширена врз површина од 44 илјади квадратни километри во пустинските предели на сојузната држава Невада. Во потрагата се вклучени 45 авиони и хеликоптери. Се’ помали се надежите тој да биде пронајден жив.

63-годишниот Фосет, кој држи 116 различни светски рекорди како пилот, едриличар, летач со балони, возач на трки и екстремен спортист, исчезна при лет со мал авион над пустината.