Се очекува помилување | Вести | DW | 16.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Се очекува помилување

*

Високиот судски совет на Либија денеска треба да донесе конечна одлука околу барањето за помилување на петте бугарски медицински сетри и еден палестински доктор. Шестмината врховниот суд ги осуди на смртна казна заради намерно заразување на 400 деца со висурот на сида. Либиските власти веќе соопштија дека семејствата на децата се согласиле на финансиска отштета и најави дека дека осудените ќе бидат помилувани во замена за доживотна казна затвор која би ја служеле во своите земји.