Се зголемува бројот на жртвите во рудникот во Украина | Вести | DW | 18.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Се зголемува бројот на жртвите во рудникот во Украина

*

Најмалку триесет и тројца рудари загина, а 77 се водат како исчезнати при експлозија на метан гас во рудник за јаглен во Украина. Министерството за вонредни ситуации соопшти дека несреќата се случила рано утрово на околи илјада метри длабочина во рудникот Зајадско, кој е еден од најголемите во земјата. Во времето на несреќата во рудникот се наоѓале 457 рудари.