Се влошува ситуацијата во Газа | Вести | DW | 20.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Се влошува ситуацијата во Газа

*

Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун изрази загриженост поради ситуацијата во појасот на Газа,за што телефонски разговарал и со палестинскиот претседател Махмуд Абас и шефот на преодната влада Салам Фајад,како и со јордански претставници.Хуманитарната состојба на луѓето во Газа е алармантна.Оттаму стотици луѓе бегаат поради тоа што Хамас ја презеде контролата.Египет најави преместување на својата амбасада од Газа во Рамала,на Западниот брег.