Сеќавање на Рабин во Тел Авив | Вести | DW | 04.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Сеќавање на Рабин во Тел Авив

*

Дванаесет години по убиството на поранешниот израелски премиер Јицак Рабин во Тел Авив повеќе од 100 илјади луѓе на комеморации се потсетија на носителот на Нобеловата награда за мир.Тие се собраа пред општината каде на четврти ноември 1995 година Рабин беше убиен за време на јавен собир од еден еврејски фанатик.Долгогодишниот политички современик и сегашен израелски претседател Шимон Перес ги повика учесниците на комеморациите да го следат патот на мир и безбедност трасиран од Јицак Рабин.