1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW

Сета моќ во рацете на Ердоган?

ЕМФ /дпа/ртр/афп
9 јануари 2017

Ако сѐ оди според претставите на Ердоган, тогаш тој во иднина не би бил само претседател, туку и премиер на земјата. Тоа е предвидено со новиот Устав, за кој парламентот почнува да дебатира од денеска.

https://p.dw.com/p/2VV8W
Türkei Recep Tayyip Erdogan
Фотографија: picture-alliance/AP Photo/K. Ozer

Парламентот во Анкара денеска почнува со расправа околу планираната реформа на Уставот која треба да доведе до претседателски систем во земјата. Според турската државна агенција Анадолу, дебатата околу новиот Устав ќе трае отприлика две недели.

За да биде донесен реформираниот Устав се неопходни 330 од вкупно 550 гласови на пратениците. АКП, која располага со 316 пратенички мандати, го нема неопходното двотретинско мнозинство во парламентот и упатена е на гласовите на ултранационалистичката партија МХП. Шефот на МХП, Девлет Бахџели, ѝ дава поддршка на бараната реформа, но во партијата има и оптор. Останатите две опозициски партии - централно-левичарската ЦХП и прокурдската ХДП - се категорично против воведување претседателски систем, со што значително би се зајакнала позицијата на претседателот, кој тогаш не би бил само претседател, туку и премиер, а парламентот би имал ослабната позиција. Тие стравуваат од „диктатура“ во Турција. Ердоган, на пример, со реформата би имал право да владее и со декрети. 

Türkei Nationalversammlung in Ankara
Зградата на парламентот во АнкараФотографија: picture-alliance/dpa/M. Gambarini

По донесување на уставната реформа, за текстот во рок од 60 дена треба да се изјаснат и граѓаните. Според истражувањата на јавното мислење направени по налог на АКП, околу 45 проценти од избирачите се „за“ реформа на Уставот. За да се промени Уставот се неопходни 50 проценти плус еден глас. 

Прескокни го блокот Тема на денот

Тема на денот

Христијан Мицкоски и Димитар Ковачевски
Прескокни го блокот Повеќе теми
Врати се на почетната страница