Сезар ќе распише референдум | Вести | DW | 15.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Сезар ќе распише референдум

*

Турскиот претседател Ахмед Неџет Сезар има намера да распише референдум за тоа дали шефот на државата во иднина да го избира народот, или како досега парламентот. Тој се’ уште не наведе термин за референдумот. Спротивно на волјата на Сезер, парламентот неодамна усвои уставни промени што би овозможувале народот да го избира претседателот.