Северна Кореја со понуда до САД | Вести | DW | 13.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Северна Кореја со понуда до САД

*

Северно корејското воено раководство предоложи започнување директни преговори со американските безебдносни сили и истовремено ја предупреди САД од натамошен притисок врз Северна Кореја. На билатералните воени разговори за мирот и стабилноста на кореанскиот полуостров би можеле да учествуваат и ОН се цитира раководителот на воената мисија на демилитаризираната погранична зона. Вашингтон не би требало да ја пропушти шансата. Доколку САД го задржи својот агресивен став, тогаш нема да може да се спроведе неодамна договорениот план за прекин на атомската програма, се закани раководството на Северна Кореја.