Северна Кореја – САД | Вести | DW | 25.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Северна Кореја – САД

САД побараа од Северна Кореја без одлогање да го спроведе ветувањето за запирање на атомската програма. Преговарач на претседателот Буш ваквата порака им ја врачи на северно-корејските дипломати во Обединетите нации во Њујорк. Претседателовиот пратеник притоа изрази разочарување што Северна Кореја го пречекори рокот за запирање на атомскиот реактор во Јонбијон. Северно-корејскиот претставник во Обединетите нации, Ким Мијонг Гил напротив изрази негодување што замрзнатите средства во Макао се уште не се стигнати во Пјонгјанг.