Северна Кореја – нафта | Вести | DW | 04.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Северна Кореја – нафта

*

Јужна Кореја идната недела ќе почне со ветените испораки на нафта за северниот сосед. Ветувањето од официјален Сеул дојде само еден ден по извештајот на Меѓународната агенција за атомска енергија, во кој се вели дека Северна Кореја одобрила контроли на Агенцијата при гасењето на реакторите во атомските постројки. За почеток ќе бидат испорачани 10 од вкупно 50-те илјади тони мазут, порача јужнокорејското Министерство за повторно обединување на двете Кореи.