Северна Кореја – атомски планови | Вести | DW | 18.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Северна Кореја – атомски планови

*

Според оценката на американскиот пратеник во шест-партитните преговори, Кристофер Хил, Северна Кореја би можела наскоро да ги затвори спорните атомски постројки во Јонгбион. Хил во Пекинг изјави дека подготовките можат да почнат веднаш, а затворањето да уследи по две недели. Руската новинска агенција Интерфакс јави дека запечатувањето на реакторот би траело до крајот на јули.