Северна Кореа-атомска програма | Вести | DW | 11.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Северна Кореа-атомска програма

Северна Кореја ја потврди својата подготвеност да го затвори најважниот атомски реактор . Зпирањето на работата на реакторот меѓутоа повеќе нема да биде возможно оваа недела – истакна претставник на владата во Пјонгјанг . Северна Кореја инаку во договорот од 13 февруари постигнат на шестпартитните преговори во Пекинг вети дека ќе го затвори реакторот Јонгбјон оваа сабота . Тоа меѓутоа ќе биде одложено поради спорот околу севернокорејските парични сретства заробени во банките во Макао , кој најверојатно ќе биде надминат –соопштија дипломатски извори.