СДСМ избира нов претседател | Северна Македонија | DW | 05.11.2006
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Северна Македонија

СДСМ избира нов претседател

Најголемата опозициона партија во Македонија денеска на вонреден конгрес ќе избира нов претседател.

Бучковски нема одново да се кандидира

Бучковски нема одново да се кандидира

Единствен кандидат за шеф на партијата е Радмила Шеќеринска. Таа му беше ривал на доскорешниот лидер на партијата Владо Бучковски на последниот избор на партиски претседател.

А токму Бучковски, во пресрет на конгресот ги засили нападите против шефот на државата и некогашен лидер на СДСМ Бранко Црвенковски, држејќи ги живи конфронтациите и поделеноста која владее во партијата .

Реклама