Светски ден на бегалците | Вести | DW | 20.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Светски ден на бегалците

*

По повод Светскиот ден на бегалците,денеска ОН ,германската влада и хуманитарните организации укажаа на судбината на милиони бегалци и протерани.Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун побара поголема заштита,поддршка и образование за бегалците во нивните матични земји.Додека официјалните бројки на бегалците се релативно ниски,расте бројот на лицата кои ги напуштаат домовите и се преместуваат во други делови од својата земја.ОН укажуваат дека ваква судбина во 2006 година доживеале 20 милиони луѓе во 23 земји.Германската министерка за развој Хајдемари Вичорек Цојл побара на бегалците да им се даде перспектива за враќање во нивните домови,а не само да се згрижуваат.