Светските берзи на курс на стабилизирање | Економија | DW | 10.08.2011
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Економија

Светските берзи на курс на стабилизирање

И денеска продолжува стабилизацијата на светските пазари, откако вчера поголемиот дел затворија во позитива благодарение на одлуката на Aмериканската централна банка.

default

Светските берзи се стабилизираа и покажуваат први знаци на позитивен биланс, по одлуката на американската централна банка да ги задржи каматите на актуелното ниво и во следните две години. На Вол Стрит е забележан најдобриот биланс во последните две години, а вчера и европските берзи затворија со позитивен тренд. Утрово, берзите во Азија исто така бележат раст меѓу 1 и 3 проценти. Стабилизирана е и цената на нафтата која изминатите недели беше во постојан пад, но продолжи да расте вредноста на швајцарскиот франк во однос на еврото и доларот.

Aвтор: БГ/ТТ/афп, па

Редактор: Горан Чутаноски

Поврзана содржина