Светска конференција за климата: Сите патишта водат кон Бон | Свет | DW | 06.11.2017
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Свет

Светска конференција за климата: Сите патишта водат кон Бон

До климатските договори се доаѓа тешко преку мачни преговори - на климатската конференција во Бон нема да биде поинаку. Фиџи го предводи настанот и сака да му испрати порака на Трамп и други светски лидери

Вообичаено, земјата која претседава со Конференцијата за климатските промени е и домаќин на истата. Но Фиџи, земјата која ја доби таа чест во 2017 година, не беше во можност да прими 25 илјади преговарачи, активисти и новинари кои доаѓаат на COP23 од целиот свет. Во прв ред, јужнопацифичката островска нација нема ни одблиску конгресен центар кој може да прими толку луѓе.

Оттука, од 6 до 17 ноември, сите патишта водат кон Бон, Германија, каде е и седиштето на агенцијата на ОН за климатските промени.

Фиџи е олицетворение на маката на островските држави

За Фиџи, земја со повеќе од 300 острови, климатските промени не се само тема за разговор - тие се директна закана за физичкиот опстанок на државата. Сабине Менингер, климатски експерт од невладината Леб за светот од Германија, е редовен посетител на Фиџи.

Fiji-Inseln (picture-alliance/Ton Koene)

Некои острови на Фиџи незапирливо ги голта водата

„Тие ќе ја искористат конференцијата за да ја апострофираат ранливоста на пацифичките островски држави. Тие се особено погодени од климатските промени и тоа преку растот на морското ниво, поради што Фиџи стана првата земја во светот која мораше да пресели цело село“, вели Менингер за ДВ.
Високо на агендата на COP23 е потврдата на Парискиот договор од 2015, со кој потписниците прифаќаат доброволни мерки за да го одржат глобалното затоплување под 2 степени Целзиусови. Тие се согласија и да зголемат целите во следните години. Досега, националните цели не се доволни за одржување на границата од 2 степени.

Гледај видео 01:27

Бон, глобално еко-село

Германската министерка за екологија во заминување Барбара Хендрикс вели дека очекува да се преземат чекори за исполнување на Парискиот договор. „Тоа можеби звучи неспектакуларно. Но се работи за нов, светски закон, кој беше усвоен во декември 2015. Затоа, сега се потребни правила за интерпретација“, вели Хендрикс за ДВ.

Речиси сите членки на ОН се согласни со договорот. Само Турција, Русија и Иран сѐ уште не го ратификувале. А потоа, тука е големиот исклучок на САД.

Сенката на Трамп

Отфрлањето на климатските промени од страна на Доналд Трамп фрла темна сенка врз конференцијата. Годинава, американскиот претседател најави повлекување од договорот. Сепак, повлекувањето нема да се случи пред 2020 година, па оттука, во Бон ќе пристигне и американска делегација.

Datenvisualisierung ENGLISH Emissions Gap

Емисии на гас во светот.

„Задоволна сум затоа што државниот секретар Рекс Тилерсон е многу балансирана личност. Сигурна сум дека американската делегација нема да ги кочи преговорите“, вели Хендрикс.

Иако преговорите започнуваат денеска, шефовите на држави и влади и министрите се очекуваат дури кон средината на следната недела. Меѓу нив, германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Емануел Макрон. Изолацијата на најмоќната светска држава во светот по ова прашање, ја става Германија на челната позиција во поглед на заштитата на климата. Но, нејзините постигнувања дома се мешани.

Bundesumweltministerin Barbara Hendricks (picture alliance/dpa/B. von Jutrczenka)

Германската министерка за животна средина, Барбара Хендрикс

Германија (не) е лидер!

Емисиите на штетни гасови во Германија растат. Земјата троши премногу јаглен и најверојатно нема да ја оствари целта за намалување на емисиите за 40 проценти од нивото во 1990 година до 2020 година.

Хендрикс инсистира дека Германија и натаму е меѓународен лидер во заштитата на климата, делумно и поради нејзината улога во намалувањето на трошоците за обновливата енергија во последните децении.
Германските еколошки активисти се поскептични. Многумина веруваат дека германскиот имиџ како заштитник на климата ќе колабира поради неисполнувањето на целите.

„Тоа најмногу се должи на тоа што во Германија, индустријата за јаглен успеа да ја саботира енергетската транзиција“, вели Јан Ковалциг, климатски експерт од Оксфам. Тој вели дека Германија ќе ги исполни целите за 2020 година само доколку новата влада комплетно се откаже од јагленот.

Сепак, на меѓународно ниво, Германија би можела да предводи друго важно постигнување на конференцијата, со нејзиниот план за климатско осигурување на околу 400 милиони луѓе на глобалниот југ. Идејата веќе беше претставена на претходните конференции - и можеби ќе се реализира во Бон.

DW.COM

Аудио и видео прилози на оваа тема

Реклама