СБ со осуда за настаните во Либан | Вести | DW | 24.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

СБ со осуда за настаните во Либан

СБ на ОН најостро ги осуди нападите на радикалната исламистичка група Фатах ал Ислам на северот на Либан, оценувајќи дека тие се неприфатлив напад на стабилноста, безбедноста и суверенитетот на таа земја. По тешките борби во изминативе дена, либанската влада на есктремистичката група Фатах Ал Ислам им се закани со засилена воена акција. Во меѓувреме во бомбашки напад во трговски центар во Алеј град во близина Бејрут пет лица се повредени.