Посети ја новата страница на DW

Погледнете ја бета-верзијата на dw.com. Сѐ уште не сме готови! Вашето мислење може да ни помогне да ја направиме подобра!

  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Сашо Мијалков

Сашо Мијалков, роден на 15 септември 1965 година, е поранешен директор на Управата за безбедност и контразузнавање (УБК) и висок партиски функционер на ВМРО-ДПМНЕ.

Мијалков беше именуван на директорската функција во УБК по доаѓањето на власт на ВМРО-ДПМНЕ во 2006 година. Тој е син на поранешниот министер за внатрешни работи Јордан Мијалков и братучед на експремиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Поднесе оставка од УБК во мај 2015 година неколку дена по крвавите инциденти во Куманово во кои загинаа 8 припадници на македонските безбедносни сили.

Покажи повеќе написи