Саркози стапува на должност | Вести | DW | 16.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Саркози стапува на должност

Денеска Французите добиваат нов претседател. Заклетва ќе положи конзервативецот Николас Саркози кој победи во вториот круг на претседателските избори одржани на 6 мај. Се очекува тој во наредните денови да го престави својот нов кабинет, кој со 15 министри ќе биде за половината помал од досегашниот. Во текот на денов се очекува Саркози да допатува во Берлин на средба со канцеларката Ангела Меркел.