Саркози стапи на должност | Вести | DW | 16.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Саркози стапи на должност

Новиот претседател на Франција Никола Саркози положи заклетва на функцијата. Во телевизиското обраќање до францускиот народ Саркози вети дека ќе ја брани независноста на земјата и идентитетот на Европа. Наследникот на Ширак во наредните денови се очекува да го престави својот нов кабинет, кој со 15 министри ќе биде за половината помал од досегашниот. Во текот на денов се очекува Саркози да допатува во Берлин на средба со канцеларката Ангела Меркел.