Саркози – партиско водство | Вести | DW | 15.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Саркози – партиско водство

Непосредно пред утрешното преземање на функцијата, новиот француски претседател Николас Саркози соопшти дека ќе го предаде водството на неговата конзервативна партија УМП. Тој изјави дека негова задача сега е да му сложи на општото добро. Од кругови на партијата се дознава дека уште в четврток ќе биде именуван новиот француски премиер. Еден од кандидатите е советникот на Саркози, Франсоа Фијон. Како можен кандидат за функцијата министер за надворешни работи се спомнува поранешниот социјалистички министре за здравство и основач на организацијата „Лекари без граници„, Бернар Кушнер.