Саркози нов претседател на Франција | Вести | DW | 07.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Саркози нов претседател на Франција

Никола Саркози е новиот француски претседател. Претседателот на ввладината партија УМП на изборите со 53 проценти гласови ја победи кандидатката на социјалистите Сеголен Ројал, која освои 47 насто гласови. По неговиот избор Саркози ги повика Французите на единство. Тој сака да биде претседател на сите Французи и ќе се залага за авторитет, морал и достигнувања.