Саркози не попушта пред штрајкувачите | Вести | DW | 21.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Саркози не попушта пред штрајкувачите

*

Францускиот претседател Никола Саркози изјави дека нема да попушти пред притисокот на штрајкувачите и ќе продолжи со планираните економски реформи. „По долго одлагање промените се неопходни за да се спречи пропаст, рече Саркози. Стотици илјади граѓани од јавниот сектор но и други области излегоа на протести против реформите со кои меѓу другото се предвидува и зголемување на работниот век.