Саркози во Вашингтон | Вести | DW | 07.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Саркози во Вашингтон

*

Францускиот претседател Никола Саркози при неговата прва официјална посета кај американскиот претседател Џорџ Буш во Вашингтон ја потврди неговата намера да се зацврсти пријателството со САД. Во однос на несогаласувањата по однос на ирачката војна, Саркози рече дека спорот меѓу двете земји вистински никогаш не го разбрал. Тоа што Европа денеска живее во мир, треба да им благодари на САД. Буш од своја страна го означи францускиот народ како најстар пријател на САД. Францускиот шеф на државата демонстрираше единство со Вашинготн и по прашањето за атомскиот спор со Иран. Тој и натаму се залага за преговори со Техеран, но ако е потребно да се преземат санкции во меѓународни рамки.