“Сандеј телеграф”: Австралија има таен план за повлекување од Ирак | Вести | DW | 01.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

“Сандеј телеграф”: Австралија има таен план за повлекување од Ирак

*

Австралија подготвува таен план за повлекување на своите војници од Ирак, тврди денешен сиднејски “Сандеј телеграф”. Според весникот, премиерот Џон Хауард планирал да ги повлече војниците до февруари 2008 година. Весникот се повикува на “висок воен претставник”. Во Ирак се распоредени 1500 австралиски војници.