Само 20% од заразените со коронавирус имаат симптоми, секој стоти завршува на респиратор | Северна Македонија | DW | 26.10.2020
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Северна Македонија

Само 20% од заразените со коронавирус имаат симптоми, секој стоти завршува на респиратор

Огромно мнозинство од регистрираните новозаразени со Ковид-19 во земјата се асимптоматски случаи или имаат многу лесна клиничка слика, вели водечкиот епидемиолог Жарко Караџовски.

Над 80% од сите регистрирани случаи на коронавирус во Северна Македонија, заразата ја минале асимптоматскиили со многу лесни симптоми, информира на денешната прес-конференција епидемиологот Жарко Караџовски.
„Просечно 80% од сите регистрирани случаи се асимптоматски или со многу лесна клиничка слика. Од останатите 20%- меѓу 12 и 14% имаат лесна клиничка слика со лесно изразени симптоми: температура, слабост, малаксаност, течење на нос. Овие лица се препорачува да останат дома и да примаат терапија", рече Караџовски. 

- повеќе на темата: Партиите се расправаат, болниците се полнат 

Само мал процент, меѓу 2 и 4 отсто од сите заразени, завршуваат на болничко лекување- најчесто со воспаление на белите дробови или друг проблем. Еден отсто од заразените завршуваат на респиратор, вели епидемиологот.
Според министерот за здравство, Венко Филипче, над 85% од оние што починале од или со коронавирусот, имале тешка форма на некоја друга хронична болест, односно коморбидитети. 

Гледај видео 01:41

Ковид-19 и (не)фер распределбата на вакцината ширум светот


Од почетокот на пандемијата, во Северна Македонија починаа 919 лица заразени со коронавирусот, а вкупно заразени се нешто помалку од 27 илјади. Во моментов, во земјата има над 7,400 активни случаи.
Вториот бран на коронавирусот ги натера надлежните дополнително да ги зголемат капацитетите за тестирање, како и за болничко сместување на пациентите. Филипче денеска информира дека државата ќе тестира уште дополнителни 350 лица дневно, а се водат преговори со приватните лаборатории и тие да ги тестираат граѓаните, но по цената која ја утврдува Фондот за здравство- 1.850 денари од тест.
Филипче и Караџовски апелираа до Собранието побрзо да се изгласаат предложените законски измени со кои ќе се овозможи наметнување на обврската за носење заштитни маски на отворено и забрана за домашни собири. Двајцата велат дека никој не посакува воведување нов полициски час.

DW.COM

Поврзана содржина

Реклама