„Само сакаме да заминеме од Србија“ | Свет | DW | 27.12.2017
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Свет

„Само сакаме да заминеме од Србија“

Група мигранти од понеделникот наваму протестира кај Шид, на српско-хрватската граница. Мигрантите не се задоволни во Србија и сакаат да заминат на Запад. Српските власти ги обвинуваат за злоупотреба на гостопримството.

Околу 150 мигранти кои учествуваа во протестот носеа транспарент „Постоиме“ и бараа од хрватската полиција да ги пропушти преку границата. Хрватска испрати дополнително полициско обезбедување на границата, но инциденти немаше. „Сакаме само да ја напуштиме Србија“, изјавуваа мигрантите и порачаа дека се незадоволни од тоа што некои од нив и околу две години чекаат во прифатните центри во Србија за преминување на границата.

Погледнете го видеото на оваа тема:

Гледај видео 01:03

Протест на мигранти во Србија

 „Нема никакви шанси за тоа“, оценуваат во Комесаријатот за бегалци на Србија. Комесарот Владимир Цуциќ истакна дека Хрватска нема да ги пропушти мигрантите исто како што и Унгарија не го стори тоа за време на сличните протести во текот на оваа година.

Според него и овојпат станува збор за злоупотреба и манипулација на мигрантите од страна на претставници на некои невладини организации.

Повеќе на темата:

-Заглавени на Балканот

Стравот на Балканот од Ердогановите бегалци-

Цуциќ денеска соопшти дека српската полиција ја префрлила групата која протестирала на границата кај Шид во прифатниот центар Принциповци во Бела Паланка и додаде дека групата ја сочинуваат луѓе кои ги злоупотребуваат безвизниот режим и гостопримството на Србија.

 

DW.COM

Аудио и видео прилози на оваа тема

Реклама