Самоубиствен напад во Бакуба | Вести | DW | 25.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Самоубиствен напад во Бакуба

*

Најмалку 25 лица загинаа а 50 се повредени во самоубиствен бомбашки напад пред една шиитска џамија во градот Бакуба во Ирак. Атентаторот го активирал експлозивот за време на разговорите меѓу шиитски и сунитски претставници. Меѓу загинатите се гувернерот на провинцијата Дијала и шефот на полицијата во Бакуба.