Самоубиствен напад во Авганистан | Вести | DW | 29.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Самоубиствен напад во Авганистан

*

Во бомбашки напад врз армиски автобус во авганистанскиот главен град Кабул загинале најмалку 31 лице,додека околу 20 се ранети.Бројката и на едните и на другите може да се зголеми.Според властите,се работи за самоубиствен атентат во кварт северно од центарот на градот.Во автобусот биле офицери и војници на пат кон работното место.Одговорноста за нападот ја презедоа радикалните Талибанци.