Самит ЈИЕ – Дубровник | Вести | DW | 06.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Самит ЈИЕ – Дубровник

*

Денеска и утре во Дубровник се одржува самит посветен на иднината на Југоисточна Европа и ширењето на НАТО во регионот. На дводневниот самит под наслов „Нов југ на Европа„ ќе доминираат прашања поврзани со безбедноста и стабилноста во регионот. Најавено е учество на претседатели на држави и влади од осум земји во регионот меѓу кои е и Македонија, а на средбата ќе присуствуваат и генералниот секретар на НАТО Јап де Хоп Шефер и генералниот секретар на Советот на Европа Тери Дејвис.