Самит на ЈИЕ во Загреб | Вести | DW | 10.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Самит на ЈИЕ во Загреб

Денеска во Загреб почнува самитот на земјите членки на Процесот на соработка во Југоисточна Европа што се оддржува по десетти пат. Според најавите на состанокот кој трае два дена ќе биде потпишан и протокол кон Повелбата за добрососедски односи, стабилност, безбедност и соработка во Југоисточна Европа. Покрај политичарите во регионот, во Загреб се очекува и германската канцеларка и претседавач со ЕУ Ангела Меркел, претседателот на европската комисијата Хозе Мануел Барозо и државниот подсекретар на САД Николас Барнс.