Самит на ЈИЕ во Букурешт | Вести | DW | 07.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Самит на ЈИЕ во Букурешт

*

Денеска во Букурешт, Романија, започнува самит на земјите од ЈИЕ посветен на културното наследство. Покрај домаќинот, романскиот претседател Трајан Басеску, на самитот се присутни и претседателите на Македонија, Србија, Хрватска и Црна Гора, Бранко Црвенковски, Борис Тадиќ, Стипе Месиќ и Филип Вујановиќ. Албанија, Бугарија, Турција и Грција се застапени на ниво на министри.