Самит на СААРК | Вести | DW | 03.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Самит на СААРК

Со приемот на Авганистан, во Индија започна самитот на Јужноазискиот сојуз за регионална соработка,СААРК.Централни теми на дводневниот состанок во Њу Делхи се борбата против тероризмот и подобрувањето на трговските врски во Јужна Азија.Овој регион е еден од најсиромашните во светот,од 1,5 милијарди луѓе,околу 400 милиони живеат под границата на сиромаштија.