Самит на Г8 | Вести | DW | 07.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Самит на Г8

*

Лидерите на Групата Г8 се договорија да водат засилен дијалог со Кина и Индија. Рамковните услови за глобализацијата ќе ги одредуваме со заеднички сили, порачаа шефовите на држави и влади на самитот во Хајлигендам. Тие освен тоа позитивно ја оценија моменталната состојба на светското стопанство, како и напредувањето на глобализиацијата.

Што се однесува до спорната тема за заштита на климата, според информации од германската и француската делегација, постигнат е одереден напредок. Повеќе детали за сега не се познати.