Самит на Г8 | Вести | DW | 07.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Самит на Г8

*

Шефовите на седумте најразвиени земји во светот и Русија денеска во Хајлигендам, Германија, ќе разговараат са состојбата со светската економија, меѓусобните односи, климатските промени како и блискоисточниот конфликт и иранската атомска програма. Германската канцеларка Ангелка Меркел повикува на глобален договор за намалување на емисијата на штетните гасови, што засега САД го отфрлаат. Американскиот претседател Џорџ Буш воочи разговорите со рускиот колега Владимир Путин изјави дека Москва треба да се смири во врска со планоцвите за инсталирање антиракетен штит на европска територија. Путин во изминатите месеци жестоко го критикуваше планот на американците и предупреди дека во случај тој да биде спроведен Русија ќе ги насочи своите ракети кон цели во Европа.