Самит на Арапска лига | Вести | DW | 28.03.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Самит на Арапска лига

Генералниот секретар на Арапската лига Амр Муса го повика Израел да ја прифати мировна иницијатива за проблемот на Блискиот исток. На самитот во Ријад Муса нагласи дека Израел не треба да бара измена во планот, туку да го порифати. Шефовите на дипломатиите на арапските земји синоќа се согласија за повторно придвижување на процесот и изразија надеж дека Израел ќе го прифати планот. На самитот присуствува и високиот преставник на ЕУ Хавиер Солана.