Самарас и‘ вети на Меркел натамошни реформи | Европа | DW | 22.11.2013
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Европа

Самарас и‘ вети на Меркел натамошни реформи

Германската канцеларка Меркел му вети на грчкиот премиер Самарас натамошна поддршка во борбата против економската криза. Дали на средбата станало збор и за спорот околу името?

Кусата прес-конференција на германската канцеларка Ангела Меркел и грчкиот премиер Андонис Самарас беше посветена исклучиво на економски прашања и проблемот со кризата во Грција. На обидот на Дојче веле да добие одговор дали двајцата шефови на влади разговарале и за спорот околу името, портпарол на германската Влада по прес-конференцијата само рече дека разговорите што ги воделе Меркел и Самарас се од доверлив карактер.

Инаку, што се однесува до совладувањето на грчката криза, пред новинарите во Берлин германската канцеларка констатираше дека Грција направила „значителни чекори“ и дека сега е време за „малку доверба“.

Меркел особено ја пофали Грција поради тоа што првпат е забележан т.н. примарен суфицит, односно земјата повеќе зела, отколку што дала пари. „Има светло на крајот на тунелот“, убедена е Меркел, која нагласи и дека се неопходни натамошни реформи.

Грчкиот премиер Андонис Самарас во Берлин денеска (22.11.) убедуваше дека неговата земја ќе продолжи на реформскиот курс: „Подготвени сме да прикажеме резултати. Нема да престанеме“. Самарас искажа увереност дека на Грција нема да и‘ биде неопходен трет пакет мерки за спас и дека земјата со помош на подобрената конјунктура ќе успее да се извлече од должничката криза.