Салам Фајад доби нов мандат за формирање преодна влада | Вести | DW | 14.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Салам Фајад доби нов мандат за формирање преодна влада

*

Премиерот на вонредната палестинска влада Салам Фајад поднесе оставка по што веднаш од претседателот Махмуд Абас доби нов мандат за формирање преодна влада, соопштија властите во Рамала. Овој чекор бил неопходен бидејќи утре истекува мандатот на вонредната влада. Претседателот Абас ја постави оваа влада откако радикалниот Хамас, по повеќе месечни борби насилно ја презема контролата во појасот на Газа. – Исламиситите и преодната влада ја прогласија за противуставна. Претседателот на Парламентот Ахмед Бахар од Хамас за утре свика вонредна седница на Собранието очигледно да демонстрира дека моќта на Абас е ограничена на Западниот брег.