Сакашвили го потврди укинувањето на вонредната состојба | Вести | DW | 16.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Сакашвили го потврди укинувањето на вонредната состојба

*

Грузискиот претседател Михаил Сакашвили ја потврди вчерашната одлука на Парламентот, од вечерва да се укине вонредната состојба во земјата. Претседателот појасни дека се укинуваат и сите други привремени ограничувања против политичко делување во Грузија со што почнуваат подготовките за предвремените претседателски избори закажани за 5 јануари и референдумот за одредување на датум за парламентарни избори кој ќе се одржи истиот ден. Вонредната состојба во Грузија беше воведена на 8 ноември.