Саем на автомобили во Шангај | Економија | DW | 20.04.2017
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Економија

Саем на автомобили во Шангај

Кинескиот Шангај деновиве е центарот на светската автомобилска индустрија со саемот на кој се очекуваат еден милион посетители. Електричните автомобили се во фокусот

Автомобилскиот саем во Шангај беше отворен со голема помпа во средата. Присутни се сите водечки светски автопроизводители, а фокусот годинава е на електричните возила.

China Auto Shanghai 2017 | Skoda Vision E Concept car (picture alliance/Imaginechina/Jerry)

Шкода претстави нов концепт на возило

Во тој сегмент, кинеските производители веќе со години инвестираат огромни средства и во меѓувреме израснаа во водечки иноватори.

 

China Automesse Shanghai 2017 (picture-alliance/Imaginechina/B. Kelin)

БМВ и8 Протоник


Кина е најголем пазар за автомобили во светот. Во 2016 година беа продадени 24 милиони возила, а бројката се очекува да достигнe 35 милиони до 2025 година.

Саемот во Шангај трае до 28 април. Повеќе детали дознајте од видеото: 

Гледај видео 01:11

Саем на автомобили во Шангај

Аудио и видео прилози на оваа тема

Реклама