САД ќе продава оружје на Блискиот Исток | Вести | DW | 28.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

САД ќе продава оружје на Блискиот Исток

*

Американската влада според медиумските извештаи подготвува договори за испорака на оружје за Израел, Египет и повеќе други земји на Блискиот Исток вредни милијарди долари. На овој начин би требало да се намали растечкото влијание на Иран во регионот- велат неименувани извори во Вашингтон . Само Израел и Египет би требало наредната година да добијат вооружување во вредност од вкупно 43 милијарди долари.