САД ќе ги вооружува сојузниците на Блиски исток | Вести | DW | 29.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

САД ќе ги вооружува сојузниците на Блиски исток

*

Поради растечкото влијание на Иран на Блискиот исток американската влада планира испораки на оружје на сојузничките држави во регионот во вредност од повеќе милијарди долари. Американската влада ги потврди медиусмките извештаи според кои Израел и Египет во наредните десет години треба да добијат воена помош во вредност од 30, односно 13 милијарди долари. Поркрај овие две земји, воена помош ќе биде испратена и во Саудиска Арабија, Обединетите Арапски Емирати, Кувајт, Катар, Бахреин и Оман.