САД ја повика Турција да се воздржи од воена интервенција во Северен Ирак | Вести | DW | 13.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

САД ја повика Турција да се воздржи од воена интервенција во Северен Ирак

САД ја повикаа Турција да се воздржи од операции против курдските бунтовници во Северен Ирак. Заменик државниот секретар во минстерството за надворешни, Даниел Фрид таквото барање го упатил до турскиот амбасадор во Вашингтон, откао началникот на генералштабот на турската армија го поддржа предлогот за воена операција во Северен Ирак. Фрид изјавил дека кризата со Курдите населени во јужниот дел на Турција и во Северен Ирак треба да се реши преку дијалог, а не со конфронтација.