САД уапсија еден од атентаторите од Кенија | Вести | DW | 27.03.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

САД уапсија еден од атентаторите од Кенија

САД уапсиле еден од луѓето кои стојат зад терористичките напади во Кенија, што беа извршени во ноември 2002 година. Абдул Малик бил фатен во Источна Африка и пренесен во затворот во Гавнтанамо. Американското министерство за одбрана во Вашингтон соопшти дека Малик признал оти бил учесник во нападот врз израелски авион и истовремениот бомбашки напад врз хотел во Момбаса. Во нападот врз хотелот, атентатори самоубијци однесоа во смрт 13 луѓе.