САД: Северна Кореја ја откажала средбата со Пенс | Свет | DW | 21.02.2018
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Свет

САД: Северна Кореја ја откажала средбата со Пенс

Седеа речиси едни зад други, а сепак ги делеа светови: американскиот потпретседател и севернокорејската делегација на отворањето на Олимпијадата во Пјонгчанг. Сега е објавено, дека за малку ќе дошло и до средба меѓу нив.

Потпретседателот на САД Мајк Пенс беше подготвен да се сретне со официјалните претставници на Северна Кореја за време на отворањето на Зимските олимписки игри во Јужна Кореја, но севернокорејската страна ја откажа средбата во последен момент, соопшти Стејт департментот.

Потенцијалниот состанок меѓу Пенс и Севернокорејците беше една од главните теми за време на посетата на Пенс на Пјонгчанг, каде ја предводеше американската делегација на отворањето на Игрите.

Пред посетата на Пенс американски официјални претставници велеа оти не барале состанок со Северна Кореја, но ја оставија отворена можноста да се одржи.

Повеќе на темата:

-Пенс: САД се отворени за преговори со Северна Кореја

-Ким ѝ се заблагодари на Јужна Кореја

-Пјонгчанг- Олимпијадата нема да го спаси светот

До објавувањето на ова соопштение, повеќе од една недела по враќањето на Пенс во САД, немаше назнаки дека бил планиран состанок, а потоа откажан во последен момент.

Стејт департментот соопшти оти Пенс бил „подготвен да ја искористи оваа шанса“, и дека во таа пригода би инсистирал Пјонгјанг да се откаже од своето нуклеарно оружје и од програмите за балистичко вооружување.

„Во последен момент официјалните лица од Демократска Народна Република Кореја одлучија да не го одржат состанокот, жал ни е што е искористена оваа можност“, изјави портпаролката на Стејт департментот, Хедер Нојерт, користејќи го официјалното име на Северна Кореја.

Тоа би бил прв официјален контакт меѓу Северна Кореја и администрацијата на претседателот Доналд Трамп.

Оваа изјава изгледа противречи на севернокорејската изјава дека не биле заинтересирани да се сретнат со Пенс додека бил во Пјонгчанг. Севернокорејската официјална новинска агенција на 8 февруари, кога Пенс стигна во Јужна Кореја, јави дека немаат намера да користат, како што наведе, спортски фестивал како што се Зимските олимписки игри, за политички цели.

Присуството на Северна Кореја на Зимската олимпијада се гледа како голем знак за затоплување на многу затегнатите односи на Корејскиот полуостров.