САД-Русија | Вести | DW | 06.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

САД-Русија

*

Официјална Москва ги отфрли критиките на американскиот претседател Џорџ Буш на сметка на демократијата во Русија. Кремљ не се согласува со ставот на Буш и смета дека земјата во оваа област ги дели европските и светски вредности. Џорџ Буш забелешките ги изнесе за време на престојот во Прага, од каде ја повика Москва да се придружи на планот за антиракетен штит во Европа. Според Буш системот треба да биде заштита од евентуални ракети од Иран. Путин предупреди дека доколку САД ја продолжат политиката, руските ракети ќе бидат насочени кон цели во Европа.