САД – Русија – разоружување | Вести | DW | 04.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

САД – Русија – разоружување

*

САД и Русија имаат намера да го сведат нуклеарниот потенцијал на апсолутен минимум. Во заедничката на изјава на министрите за надворешни работи Кондолиза Рајс и Сергеј Лавров се вели дека двете големи сили имаат намера да задржат само толку стратешки ракети, колку што им се неопходни за сопствена одбрана и за исполнување на сојузничките обврски кон трети земји. При тоа не се договорени конкретни бројки.