САД отворија процес против затвореник во Гвантанамо | Вести | DW | 27.03.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

САД отворија процес против затвореник во Гвантанамо

САД го отворија првиот процес против еден затвореник во Гвантанамо. Станува збор за Австралиецот Дејвид Хикс, кој преминал во ислам, и кој е обвинет дека посетувал камп за обука на Ал Каеда во Авганистан и дека се борел на страна на Талибанците. Хикс, наспроти првичните извештаи, се изјаснил како виновен . Автсралиецот беше уапсен во декември 2001 година во Авганистан, и во Гвантанамо беше пренесен на почетокот на 2002 година.