САД отворено се залагаат за распарчување на Србија-обвинува Коштуница | Вести | DW | 16.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

САД отворено се залагаат за распарчување на Србија-обвинува Коштуница

*

Српскиот премиер Воислав Коштуница денеска ги обвини САД дека се обидуваат да ги спречат косовските Албанци да прифатат компромис за статусот на Косово . Коштуница во соопштение до медиумите денеска оценува дека САД водат груба политика на сила и отворено се залагаат за распарчување на Србија .

Според Коштуница неговата земја никогаш нема да признае создавање на дива творба на својата територија , на која конечен орган на власта би бил НАТО.